cx تجربه مشتری

این روز‌ها در دنیای تکنولوژی و خصوصا برنامه نویسی و طراحی سایت دو مفهموم UI و UX در میان فعالان این دو حوزه بسیار استفاده می‌شود و بحث این دو واژه در محافل تخصصی بسیار داغ است. در مقالات دیگر به مراتب به این دو واژه پرداختیم و تمام نکات آن‌ها را بررسی کردیم. یک واژه دیگر که در بسیاری از موارد در کنار این دو واژه قرار می‌گیرد که ما تا کنون در مورد آن صحبت نکرده ایم و بیشتر مربوط به بخش بازاریابی و تبلیغات یک محصول می‌شود؛ واژه CX است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با مفهوم CX بیشتر آشنا شویم.

cx تجربه مشتری

Cx چیست؟

همانطور که گفتیم، در مقالات دیگر سایت با مفاهیم UI و UX آشنا شدیم و فهمیدیم که این دو واژه مفهومی کاملا مجزا از یکدیگر دارند. اما معمولا افراد و شرکت‌ها تفاوتی میان CX و UX قائل نشده و هر دو را به یک معنا نگاه می‌کنند در صورتی که این دو واژه از نظر مفهوم دو واژه نسبتا جدا از هم هستند. CX (Customer Experience) یا تجربه مشتری، به طرز فکری بر مبنا مشتری گفته می‌شود که در آن تلاش می‌شود تا زمانی که یک مشتری از محصول (وبسایت یا اپلیکیشن) استفاده می‌کند؛ حس خوبی به آن القا شود. به بیان ساده تر می‌توان گفت؛ تجربه مشتری حس و حالی است که مشتری در کار با محصول شما دارد.

تفاوت میان UX و CX

حال که با مفهوم CX یا تجربه مشتری آشنا شدیم؛ لازم است تا تفاوت آن را با UX بیان کنیم. برای بیان تفاوت این دو واژه لازم است که با تفاوت میان کاربر و مشتری آشنا شویم.

cx تجربه مشتری

تفاوت میان کاربر و مشتری

کاربر فردی است که از محصول استفاده می‌کند. به عنوان مثال هر فردی که وارد سایت و یا اپلیکیشن ما می‌شود، کاربر نامیده می‌شود ولی در طرف مقابل هنگامی که کاربر مبلغی را برای خرید محصول به کسب و کار پرداخت کند، تبدیل به مشتری می‌شود. هر کدام از کاربران و مشتریان نیز انواع مختلفی دارد که توضیح آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد.

 

حالا که با تفاوت میان کاربر و مشتری آشنا شدیم، می‌توان گفت UX مجموعه ای فعالیت‌هاست که سعی دارد تا علاوه بر راحت کردن استفاده کاربر از محصول و القای حس خوب، کاربر را به یک مشتری تبدیل کند. ولی در طرف مقابل در CX تلاش می‌شود تا علاوه بر ایجاد و القا حس خوب به کاربر، مشتری را حفظ کند.

چرا cx مهم است؟

ارائه یک تجربه عالی مشتری برای هر بیزینسی مهم است. CX  خوب منجر به افزایش فروش شما می‌شود. علاوه بر افزایش فروش، تجربه مشتری خوب، وفاداری مشتری را افزایش می‌دهد، رضایت مشتری را جلب می‌کند و باعث تبلیغات دهان به دهان شود.

cx تجربه مشتری

روش‌های بهبود CX

روش‌های زیادی برای بهبود تجربه مشتری وجود دارد که در این مطلب ۵ روش تست شده را بیان خواهیم کرد.

  • مشتری‌های مناسب خود را بشناسید
  • استراتژی خود را بنویسید
  • شخصی سازی کنید
  • از هوش مصنوعی استفاده کنید
  • معیارهای CX را بشناسید

البته هر کدام از این روش‌ها نیاز به توضیح و بیان کاملتر دارد که در مقاله دیگری به آن به صورت مفصل خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *