تور مجازی
website monitoring service
خانه مقالات آموزشی آشنايي با بهينه‌سازي موتورهاي جست‌وجو
آشنايي با بهينه‌سازي موتورهاي جست‌وجو
رای کاربران: / 5
ضعیفعالی 

معناي لغوي SEO که مخفف Search Engine Optimization است، بهينه‌سازي موتور جست‌وجو است. SEO يعني توليد کردن صفحات وبي که براي موتورهاي جست‌وجو جالب و فريبنده هستند.

بهينه‌سازي صفحات وب اين است که شما در نتايج يک موتور جست‌وجوي بزرگ بيشترين امتياز را داشته باشيد. اهميت اين موضوع از آنجا ناشي مي‌شود که اکثر مردم از موتورهاي جست‌وجو براي رسيدن به مطلب يا محصول مورد نظر خود استفاده مي‌کنند. به‌عنوان مثال در گوگل و ياهو، اکثر مردم فقط به صفحه اول نتايج جست‌وجو نگاه مي‌کنند. بنابراين براي داشتن ترافيک بالا از طرف موتورهاي جست‌وجو، اين مساله الزامي است که سايت شما در صفحه اول نتايج جست‌وجو قرار گيرد.
علم بهينه‌سازي موتور جست‌وجو در مورد روش‌هاي فني مانند عنوان صفحه مناسب، تگ‌ها و متاتگ‌ها، کلمات کليدي و عبارات کليدي و توضيحات مناسب سايت و کلا محتوايي که موتورهاي جست‌وجو دوست دارند، مطالعه مي‌کند.
موتورهاي جست‌وجو صفحات وب را به وسيله نرم‌افزار خزندگي (عنکبوت) پيدا و فهرست‌بندي مي‌کنند. متاسفانه تمام نرم‌افزارهاي خزندگي يک جور کار نمي‌کنند. براي مثال اگر صفحه وب شما در يکي از موتورهاي جست‌وجو امتياز بالايي داشته باشد، ممکن است در ديگر موتورها اين چنين نباشد.
يکي از کارهايي که متخصصان بهینه‌سازي موتورهاي جست‌وجو انجام مي‌دهند، پيگيري تمام تغييرات عملکرد داخل موتورهاي جست‌وجو است. بنابراين آنها مي‌توانند صفحات وب را طبق اين تغييرات بهينه‌سازي کنند. به علاوه آنها همراه با تغييرات موتورهاي جست‌وجوي مختلف خود را تابع اين موتورها قرار مي‌دهند.
چه کساني به SEO احتياج دارند؟
هر وب‌سايتي که به سوي تجارت و بازرگاني حرکت مي‌کند، بايد صفحات وب خود را براي موتورهاي جست‌وجو بهينه‌سازي کند.
هدف نهايي يک وب‌سايت جلب کاربران اينترنتي است و مطالعات نشان داده است که حجم عظيمي از کابران اينترنتي، وب‌سايت‌ها را در موتورهاي جست‌وجو پيدا کرده‌اند.
ابزارهاي SEO چيست؟
Keyword Suggestion پيشنهاددهنده کلمات کليدي: همانطور که در بالا گفتيم کلمات کليدي در جذب موتورهاي جست‌وجو نقش به‌سزايي دارند. شما مي‌توانيد با استفاده از Keyword Suggestion کلمات کليدي بهتر و جذاب‌تري را انتخاب کنيد.
Google Rank Checkerچک‌کننده امتياز شما در گوگل: موتور جست‌وجوي گوگل با محاسباتي خاص و دقيق به وب‌سايت‌ها امتياز مي‌دهيد هر چه امتياز سايت شما در گوگل بالاتر باشد ارزش سايت شما بالاتر است. معمولا چک کردن اين امتياز آسان نيست اما اين ابزار در بيشتر سايت‌هاي مرتبط باTools SEO کار شما را آسان کرده و شما مي‌توانيد به راحتي امتياز خود را در گوگل چک کنيد.
Link Popularity محبوبيت لينک: محبوبيت لينک به شما نشان مي‌دهد که در موتورهاي جست‌وجوي مختلف وقتي شما را جست‌وجو مي‌کنند چه تعداد نتيجه ظاهر مي‌شود و جديدا از اين ابزار براي مقايسه کردن بين چند وب‌سايت استفاده مي‌شود.
Search Engine Position وضعيت سايت شما در موتورهاي جست‌وجو: اين ابزار هم تعداد نتايج جست‌وجوي سايت شما را در موتورهاي جست‌وجوي بزرگ نمايش مي‌دهد.
در کل Web Site Optimization Tools يا ابزارهاي بهينه‌سازي وب‌سايت که انواع مختلف و متنوعي دارند.
مي‌توان سه فاکتور اصلي را براي رتبه‌بندي سايت در موتور جست‌وجو بر شمرد:
۱- محتوا و مندرجات سايت (کلمات کليدي يا کليدواژه‌ها)
۲- لينک‌ها (پيوندهاي) ورودي خروجي
۳-نوع صفحه‌ها و شگردهاي طراحي سايت
گوگل چه مي‌گويد؟
Google loves Content. گوگل عاشق محتواست. اين چيزي است که گوگل به وب مستر‌ها سفارش مي‌کند. همچنين سايت گوگل هرگونه همکاري مستقيم با شرکت‌هاي SEO را رد کرده است. و نکات زير را در پايگاه اينترنتي خود مطرح ساخته است:
۱- مراقب ايميل‌هايي که ادعا مي‌کنند از طرف جست‌وجوگر‌ها ارسال شده‌اند و سايت شما را مي‌خواهند فهرست کنند باشيد. يک موتور جست‌وجو هرگز به سايتي براي ايندکس شدن ايميل نمي‌زند.
۲- هيچ‌کس نمي‌تواند رتبه۱ را براي صفحه شما تضمين کند. اين موضوع ۱۰۰ درصد واقعي است و هرکس به شما گفت که رتبه نخست گوگل يا هر موتور جست‌وجوي ديگري را به سايت شما مي‌دهد باور نکنيد.
۳- مراقب شرکت‌هايي که ادعاي روش‌هاي محرمانه و رمزي براي رسيدن به موقعيت‌هاي بسيار بالا را دارند باشيد. البته روش‌ها و فوت و فن‌هايي وجود دارد.
۴- ادعاي کساني که مي‌گويند سايت شما را به صدها موتور جست‌وجو معرفي مي‌کنند يا هزاران لينک به شما مي‌دهند را باور نکنيد. اين ادعا‌ها حتي اگر درست باشند تلاشي بيهوده و کم اثر خواهند بود.
برخي شرکت‌هاي SEO از شما مي‌خواهند که نرم‌افزار خاصي را نصب کنيد تا بتوانيد کارهايي از قبيل تايپ مستقيم کليد واژه‌ها در مرورگر اينترنت را انجام دهيد. اين کارها هيچگونه اثري در افزايش بازديد‌هاي واقعي ندارند.
پيش از آنکه به يک شرکت SEO اطمينان کنيد و پولي بپردازيد خوب است اطلاعاتي در اين زمينه کسب کنيد.
۵- گوگل هرگز رتبه‌اي را نمي‌فروشد. پس بدانيد پول شما صرف چه چيزي مي‌شود. برخي جست‌وجوگر‌ها ممکن است در ازاي دريافت پول، سايت شما را در لابه‌لاي رتبه‌هاي بالا درج کنند. اما گوگل و ديگر سايت‌هاي مطرح جست‌وجو هرگز اين کار را نمي‌کنند. سايت‌هايي که به جست‌وجوگر پول مي‌دهند تا در کنار صفحه نتايج فهرست شوند، کاملا روشن و واضح به‌عنوان اسپانسر (حمايت‌کننده مالي) مشخص مي‌شوند.
۶- از شرکتي که قرار است براي شما سايتتان را بهبود دهد بپرسيد که اين کار چه مدت طول خواهد کشيد و چند نفر پرسنل در آن مداخله خواهند داشت. البته بيان يک زمان دقيق غيرممکن است، ولي مي‌توان يک محدوده زماني را مشخص کرد مثلا سه الي پنج ماه. همچنين اطلاعاتي در مورد سوابق و فعاليت‌هاي شرکت جويا شويد.

 

 

برگرفته از بخش فناوری سایت: gostareshonline.com

 

تماس

نشانی: تهران - میرداماد - میدان مادر - خیابان شاه نظری - کوچه دوم - پلاک 39 - واحد 5

تلفن: 22227619

کد پستی: 1547936719


انتشارات

راهنمای جوملا فارسی ورژن 3