تعاریف تخصصی، پیچیده و گسترده ای برای برنامه نویسی وجود دارد. اما به زبان ساده می‌توان برنامه نویسی را علم نوشتن دستوراتی خواند که یک سیستم آن را فهمیده و یکی پس از دیگری آن ها را اجرا کند. زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانین نوشتن دستورات را در اختیار ما می‌گذارد و ما با استفاده از این واژگان و قوانین، دستورات قابل فهمی را به کامپیوتر وارد کرده و برنامه‌های مورد نظر خود را می‌سازیم.

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

اکنون که با تعریف برنامه نویسی آشنا شدیم، بهتر است تا بیشتر با مزایای برنامه نویسی آشنا شده تا بالاخره بفهیم به چه دلیل لازم است تا برنامه نویسی را یاد بگیریم.

برنامه نویسی

درآمد مناسبی دارد

شاید اولین چیزی که یک فرد را مجاب به یاد گرفتن برنامه نویسی می‌کند، بحث درآمد خوب آن باشد. حوزه برنامه نویسی یکی از پردآمدترین حوزه‌های شغلی در جهان است. البته که این موضوع در ایران کمی ‌با دیگر کشور‌ها متفاوت است اما باز هم تفاوتی در اصل داستان ندارد.

طبق آمار منتشر شده، میانگین درآمد یک برنامه نویس در تهران ۴ میلیون و در دیگر شهرهای بزرگ ۳ میلیون تومان است. در خارج و کشور‌های دیگر نیز یک برنامه نویس متوسط  به طور میانگین در کشور سوئد ۹۳ هزار دلار در سال و در آمریکا ۱۰۸ هزار دلار در سال دریافت می‌کند.

البته تمامی‌ عددهای بالا متناسب با حوزه فعالیت برنامه نویس‌ها،  موقعیت جغرافیایی و یا جنسیت متغیر است.

می‌توانید ایده‌های خود را اجرا کنید

از دیگر ویژگی‌های مثبت برنامه نویسی که افراد را مجاب به ورود به این حوزه می‌کند، توانایی اجرایی کردن ایده‌ها با استفاده از برنامه نویسی است. از نمونه‌های بارز این ویژگی می‌توان به شرکت فیسبوک اشاره کرد. زاکربرگ جوان برنامه نویسی بود که توانست با دانش خود و ایده ای که داشت شرکت خود را تاسیس کند و به درآمد بالایی برسد. و یا در نمونه‌های ایرانی وبسایت آپارات. مدیر وبسایت آپارات نیز برنامه نویسی است که تمامی‌ فعالیت های وبسایت را خودش انجام داده است.

پس می‌توان نتیجه گرفت برنامه نویسی این توانایی را به ما می‌دهد تا ایده های خود را اجرا کنیم و از طریق آن ها به کسب درآمد بپردازیم.

آینده خوبی دارد

از دیگر ویژگی های مثبت برنامه نویسی، آینده پیش روی این حوزه است. اگر شما تصمیم دارید که برنامه نویس شوید، لازم است بدانید که برنامه نویسی شغل آینده داری است . مطابق سخنان مارک زاکربرگ، احتمالا در آینده ای نه چندان دور، برنامه نویسی از سنین کودکی و در دوران ابتدایی به کودکان آموزش داده می‌شود. از این رو پیش بینی می‌شود که آینده خوبی در انتظار صنعت برنامه نویسی در دنیا باشد.

برنامه نویسی

یک ورزش ذهنی است

افراد در هنگام پیری به حل جدول و یا کارهای ذهنی از این دست برای جلوگیری از آلزایمر روی می‌آورند. برنامه نویسی نیز یکی از فعالیت هایی است که انجام دادن آن در دوران جوانی به شما کمک می‌کند تا در پیری به بیماری هایی از قبیل آلزایمر دچار نشوید.

روش‌های حل مسائل را به شما می‌آموزد

در زندگی مشکلات زیادی وجود دارد و بعضا این مشکلات و مسائل به قدری پیچیده می‌شوند تا اینکه حل کردن آن ها تبدیل به یک کار سخت و طاقت فرسا می‌شود. از مهم ترین مسائلی مهمی که در حین برنامه نویسی آن را فرا می‌گیرید، توانایی حل مشکلات است. به طور کلی ذات برنامه نویسی بر اساس حل مشکلات است. در طول فرآیند توسعه یک نرم افزار با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد که باید برای حل آن ها راه حلی ارائه دهید. البته ممکن است که اولین راه حل شما کارساز نباشد و مجبور به ارائه راهکارهای دیگری باشید.  از این رو تلاش برای حل مشکل باعث می‌شود تا در دیگر مراحل زندگی نیز با جدیت تمام اقدام به حل مشکلاتتان کنید

برنامه نویسی

چون بزرگان می‌گویند

آخرین نکته ای که در این مقاله با عنوان دلایل یادگیری برنامه نویسی بررسی خواهیم کرد؛ نظر بزرگان حوزه تکنولوژی در مورد برنامه نویسی است. در میانه مقاله هم عنوان کردیم که مارک زاکربرگ موسس فیس بوک، عقیده دارد که در سال های آینده علم برنامه نویسی را در دوران ابتدایی به عنوان یک درس به کودکان آموزش می‌دهند. از طرفی استیو جابز نیز عقیده داشت که بر همه مردم واجب است تا برنامه نویسی را فراگیرند؛ زیرا برنامه نویسی به افراد کمک می‌کنند تا فکر کنند.

فیلم از اهمیت یادگیری برنامه نویسی می‌گوید:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *