فریمورک جاوا اسکریپت

فریمورک چیست؟ چرا امروزه استفاده و یادگیری فریمورک‌های زبان‌های برنامه نویسی مهم است؟ مهم ترین فریمورک‌های جاوا اسکریپت چیست؟
اگر شما هم سوالاتی مشابه سوالات بالا در سر دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با هم آن‌ها را بررسی کرده و پاسخی مناسب برای آن‌ها بیابیم.

 

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا، متن باز و شی گرا است. مطابق نظرسنجی‌های انجام شده، زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت جز پرطرفدارترین زبان‌های برنامه نویسی است. از جاوا اسکریپت می‌توان در برنامه نویسی سمت سرور، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ استفاده کرد. از مزایای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می‌توان به یادگیری آسان، سبک و سریع بودن، نیاز نداشتن به کامپایلر برای پردازش و اجرا و داشتن فریمورک‌ها و کتابخانه‌های قدرمتند اشاره کرد.

فریمورک جاوا اسکریپت

فریمورک

یک قاب عکس و یا اسکلت بندی ساختمان را تصور کنید، برای قرار دادن عکس درون یک قاب عکس لازم است تا عکس را به اندازه آن قاب در بیاوریم. و یا اسکلت بندی ساختمان باعث می‌شود تا ساختمانی اصولی تر و منظم تر بسازیم. فریمورک‌ها در برنامه نویسی هم مانند موارد بالا فعالیت می‌کنند. به عبارت دیگر:

فریمورک‌ها چهارچوب و ساختار‌های کد نویسی هستند که توسط برنامه نویسان جهان به صورت مجموعه ای از کد‌ها، ابزارها و … ارائه شده اند که تنها یک هدف دارند: برنامه نویسی را برای برنامه نویسان راحت تر کنند.

استفاده از فریمورک‌ها می‌تواند به سرعت، کیفیت و دقت کد زنی شما را افزایش دهند. هر زبان برنامه نویسی وریمورک‌های مخصوص به خود را دارند که در ادامه این مقاله به مهم ترین فریمورک‌های زبان جاوا اسکریپت اشاره خواهیم کرد.

فریمورک‌های محبوب جاوا اسکریپت

همانطور که گفتیم، از مزایای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپ، فریمورک‌ها و کتابخانه‌های پرشمار این زبان برنامه نویسی است. در ذیل به تعدادی از این فریمورک‌ها اشاره خواهیم کرد و آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

فریمورک‌های Front End

فریمورک جاوا اسکریپت

Angular.js

Angular.js یکی از فریورک‌های جاوا اسکریپت است که از آن برای غنی کردن کدهای HTML استفاده می‌شود. در حالت عادی برای نوشتن فرانت اند پروژه، شما با تعدادی تگ HTML سر و کار دارید و برای تعاملی کردن صفحه نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت خام دارید. اما با عرضه این فریمورک توسط گوگل، می‌توانید از ابزار‌های جاوا اسکریپت استفاده کنید.

فریمورک جاوا اسکریپت

React

تصور کنید هر کدام  از صفحات وب را به صفحات کوچکتری تقسیم کنیم و آن‌ها را در یک پروژه بارها استفاده کنیم. و اسم این صفحات را Component بگذاریم. ایده کتابخانه React از طرف فیسبوک نیز بر پایه کامپوننت‌ها است. ری اکت این امکان را به ما می‌دهد تا کامپوننت‌های محصور شده ای را ایجاد کنیم که  State‌های خود را مدیریت کنند. سپس آن‌ها را برای ایجاد یک رابط کاربری پیچیده تنظیم کنیم.

فریمورک‌های BackEnd

فریمورک جاوا اسکریپت

Node.js

Node.js یک محیط اجرا برای جاوا اسکریپت است. موتور اجرای جاوا اسکریپت بر روی مرورگر کروم، V8 نام دارد که  Node.js  این موتور را در خارج از مرورگر اجرا می‌کند. با انجام این کار توسط Node.js زبان جاوا اسکریپت به بیرون از مرورگر کشیده می‌شود و می‌توان آن را در هر جایی اجرا کرد.

فریمورک جاوا اسکریپت

Express.js

فریمورک بعدی که در این مقاله آن را بررسی خواهیم کرد؛ فریمورک Express.js نام دارد. این فریمورک یک فریمورک کوچک و بسیار سبک برای وب اپلیکیشن‌های Node.js است و اگر شما نیز برای بک اند از Node.js استفاده می‌کنید، می‌بایست از فریمورک Express.js نیز استفاده کنید.

فریمورک‌های موبایل و دسکتاپ

فریمورک جاوا اسکریپت

React Native

فریمورک React Native یک فریمورک قدرتمند جاوا اسکریپت است که امکان برنامه نویسی کراس پلتفرم اپلیکشن موبایل را به شما می‌دهد. استفاده از این فریمورک هزینه‌های تولید اپلیکیشن موبایل را به شدت کاهش می‌دهد و همچنین زمان توسعه اپلیکیشن به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می‌کند.

فریمورک جاوا اسکریپت

Electron.js

آخرین فریمورکی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد، فریمورک Electron.js است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت کراس پلتفرم، اپلیکیشن‌های دسکتاپ مخصوص Mac، Windows و   Linux  بسازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *