گاهی اوقات ما به یک مهارت و یا تخصص علاقه‌ی زیادی داریم اما نمی‌دانیم استعدادی در آن زمینه داریم یا نه، برای مثال افرادی هستند که به برنامه‌نویسی علاقه‌ی زیادی دارند اما تصور، عدم داشتن استعداد برنامه نویسی در این زمینه، آن‌ها را از همان ابتدای راه مأیوس می‌کند. در واقع در این مقاله قصد داریم فاکتور و ویژگی‌هایی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم، که داشتن حتی چند مورد از این فاکتورها به معنی توانایی و استعداد شما در زمینه‌ی برنامه‌نویسی است. و در آخر شما می‌توانید به‌آسانی به سؤال آیا برنامه‌نویسی با توانایی‌های شما سازگار است یا نه پاسخ  مناسبی بدهید.

داشتن استعداد برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی یکی از شیرین‌ترین و البته چالش انگیزترین مباحثی است که در دنیای کامپیوتر وجود دارد. ما در ادامه‌ی مطلب ۱۰ مورد از ویژگی‌هایی بارز یک شخصیت برنامه‌نویس را آماده کرده‌ایم. اگر حتی شما ۸ مورد از این ویژگی‌ها را در وجود خود می‌بینید باید بدانید شما برای برنامه‌نویسی ساخته‌شده‌اید و استعداد یک برنامه‌نویس خوب شدن را دارید.

  • حل مسئله
  • آنالیز
  • تمرکز
  • چالش
  • خلاقیت
  • کارهای روتین
  • تکنولوژی
  • حل مشکل
  • کسب درآمد
  • ارتباطات

برنامه‎‌نویسی

حل مسئله

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که از افراد، یک برنامه‌نویس خوب و ماهر می‌سازد توانایی و قدرت در حل مسائل است. برخی افراد از حل مسائل لذت می‌برند هر چند ممکن است یک مسئله سخت به نظر بیاید اما با این حال با تلاش مکرر و با امتحان کردن راه‌های مختلف در نهایت موفق به حل مسئله می‌شوند این دسته از افراد در نهایت می‌توانند برنامه‌نویسان ماهری شوند. معمولا واکنش برنامه‌نویسان در رابطه با حل مسائل یک واکنش منطقی است. چرا که آن‌ها معتقد‌اند تصمیم‌هایی که از روی احساس گرفته می‌شود تصمیم‌های ناپایدار و لحظه‌ای هستند. به همین خاطر آن‌ها حل مسائل از راه منطقی را به سایر راه‌های موجود ترجیح می‌دهند.

داشتن چنین شخصیتی به شما کمک می‌کند که  در حوزه‌ی برنامه‌نویسی جایگاه ویژه‌ای را از آن خود خواهید کنید اما برخلاف این دسته از افراد، کسانی نیز هستند که هیچ گونه علاقه‌ای به حل مسائل ندارند. با این وجود ممکن است طی کردن مسیر برنامه‌نویس شدن، برای این دسته از افراد دشوار باشد. با این حال به برنامه‌نویسی و کد زدن علاقه دارید باید مسائل زیادی را حل کنید و به این کار علاقه مند شوید.

آنالیز

یکی دیگر از ارکان اصلی برنامه‌نویس شدن قدرت تحلیل و آنالیز است. معمولا برنامه‌نویسان قدرت بالایی در تفکیک و آنالیز مسائل دارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر موضوع، و یا حتی یک موسیقی و تابلوی نقاشی را می‌توانید به خوبی آنالیز کنید، بدانید که داشتن استعداد برنامه‌نویسی در وجود شما نهفته است.

تمرکز

همه‌ی ما می‌دانیم هر چقدر روی یک موضوع دقت و تمرکز بیشتری به خرج دهیم در فراگیری آن از بقیه جلوتر هستیم. داشتن دقت و تمرکز بالا به شما کمک می‌کند هر چه زودتر به هدف و مقصد خود برسید. برای مثال افرادی که قصد یادگیری رانندگی را دارند هر چه بیشتر روی آموزش و فراگیری راهنما و رانندگی تمرکز بیشتری به خرج دهند خیلی سریع‌تر از بقیه می‌توانند این مهارت را کسب کنند. با توجه به این موضوع اگر شما آدم کم حوصله‌ای هستند  و به خوبی نمی‌توانید روی یک موضوع و مسئله تمرکز کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم به دنبال برنامه‌نویسی نروید. البته باید بدانید فراگیری و کسب هر دانش و مهارتی به صرف دقت و تمرکز نیاز دارد.

چالش

برنامه‌نویسی یکی از حوزه‌هایی است که شما را با چالش‌های متعددی رو به رو می‌کند. اگر شما یک فرد چالش پذیر هستید و از چالش لذت می‌برید، برنامه‌نویسی و برنامه‌نویس شدن بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید به آن روی آورید. مثلا ممکن است حین کد زدن و نوشتن یک پروژه مشکلی در اجرای برنامه بوجود آید و یا شما با یک ارور نفس گیر و غیر منتظره رو به رو شوید، از این رو باید بتوانید مشکل پیش آمده را برطرف کنید. اما خوشبختانه  می‌بینیم که در حال حاضر اکثر جوانان ما افرادی چالش پذیر هستند و با مواجه شدن با این مسئله ابایی ندارند.

خلاقیت

برنامه‌نویسان  معمولا افراد خلاقی هستند. با توجه به این ویژگی حین نوشتن یک برنامه  سعی می‌کنند بهترین، موثرترین و البته کوتاه‌ترین مسیر را برای حل یک مسئله انتخاب کنند. حقیقتا برنامه‌نویسانی که کد زدن را با خلاقیت ترکیب می‌کنند نسبت به افرادی که از یک حالت روتین و اصولی برای نوشته برنامه استفاده می‌کنند افراد موفق تری هستند.

کارهای روتین

اگر فردی هستید که  مدام دوست دارید در یک مسیر واحد حرکت کنید و از کارهای روتین و تکراری لذت می‌برید. برنامه‌نویسی انتخاب درستی برای شما نخواهد بود. همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم برنامه‌نویسی مسیری چالش وار دارد و در این مسیر معمولا اشخاص چالش پذیر موفق‌تر هستند. و به‌آسانی می‌توانند به برنامه‌نویسان بزرگی تبدیل شودند.

تکنولوژی

اگر فردی هستید که عاشق دنیای تکنولوژی هستید و به خوبی می‌توانید با تکنولوژی‌های جدید ارتباط برقرار کنید می‌توانید در حیطه‌ی برنامه‌نویسی خوش بدرخشید.

 در غیر این صورت ما برنامه‌نویسی را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. چرا که برنامه‌نویسی با دنیای تکنولوژی عجین شده است و ردپای پر رنگی از برنامه‌نویسی در دنیای تکنولوژی به چشم می‌خورد.

حل مشکل

اگر شما فردی هستید که به حل مشکل علاقه دارید باید بگوییم داشتن استعداد برنامه‌نویسی در وجود شما نهفته است. چرا که برنامه‌نویسی شما را با ارور و مشکلات ناگهانی مواجه می‌کند که باید در رابطه با  حل آن‌ها شانه خالی نکنید.

کسب درآمد

برخی از افراد از همان اول که وارد دنیای برنامه‌نویسی می‌شوند هدفشان کسب درآمد بالا است. آن‌ها توقع دارند در همان ابتدای مسیر به درآمد چشم گیری برسند. و در صورتی که درآمد مدنظرشان را از این حیطه به دست نیاوند برنامه‌نویسی را ترک می‌کنند. اما باید بدانید کسب درآمد بالا تنها با گذشت زمان و و صرف تلاش بالا میسر می‌شود.

برنامه‌نویسی

ارتباطات

توانایی در برقراری ارتباط با سایرین یکی دیگر از فاکتورهایی است که خبر از داشتن استعداد در برنامه‌نویسی در وجود شما را می‌دهد. اگر شما فردی هستید که می‌توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید و از گفتگو و معاشرت با دیگران نوعی حس رضایت و خرسندی به شما دست  می‌دهد. باید بگوییم شما فردی هستید که اگر وارد دنیای برنامه‌نویسی شوید می‌توانید موفقت‌های شگفت انگیزی را در کارنامه‌ی خود به ثبت برسانید.

سخن نهایی…

ما در این مقاله ۱۰ فاکتور اساسی، داشتن استعداد برنامه‌نویسی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. حال اگر شما به برنامه‌نویسی و برنامه‌نویس شدن علاقه دارید و اما فاکتورهای مذکور را در وجود خود نمی‌بینید نا امید نشوید چرا که داشتن اشتیاق و علاقه اصلی‌ترین و محکم‌ترین پلی است که در نهایت شما را به یک برنامه‌نویس قهار تبدیل می‌کند. فاکتورهای ذکر شده می‌توانند مسیر یک برنامه‌نویس شدن را برای شما آسان‌تر کنند اما اگر صاحب برخی از این ویژگی‌ها نیستید باید بگوییم همه‌ی آن‌ها نوعی فاکتور و ویژگی‌هایی اکتسابی هستند که به‌آسانی  و با پشتکار می‌توانید آن‌ها به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *