امروزه طراحی سایت به یکی از پر درآمدترین مشاغل در دنیا تبدیل شده است و افراد مختلفی که در این حوزه فعالیت می‌کنند در تلاش اند تا با استفاده از روش‌های متنوع برای طراحی سایت، علم خود را در این زمینه افزایش داده و تجربه کاربری را روز به روز بهبود ببخشند. یکی از این روش‌هایی که امروزه به شدت در میان طراحان سایت محبوبیت پیدا کرده است؛ تکنیک پارالاکس نام دارد.

پارالاکس چیست؟

برای اینکه با مفهوم تکنیک پارالاکس در طراحی وبسایت آشنا شویم؛ ابتدا باید تعریف کلمه پارالاکس را بررسی کنیم. پارالاکس نوعی خطای دید است. تصور کنید که منظره طبیعتی در یک انیمیشن و یا بازی دو بعدی وجود دارد. در این منظره درختان، ابرها و پرندگان با سرعت‌های نابرابر در حرکت اند. اگر شما به این تصویر نگاه کنید، منظره سه بعدی به نظر می‌رسد. پارالاکس از کلمه یونانی Parallaxis و به معنای تغییر می‌آید.

تکنیک پارالاکس

تکنیک پارالاکس چیست؟

همانطور که گفتیم پارالاکس نوعی اخلاف دید است و قدیم در بازی‌های دو بعدی و انیمیشن‌ها از آن استفاده می‌شد. امروزه از این تکنیک در طراحی سایت هم استفاده می‌کنند. تکنیک پارالاکس یکی از جدید ترین تکنیک‌های طراحی سایت است که امروزه در میان طراحان سایت دنیا خصوصا ایرانیان رواج پیدا کرده است. این روش که برای ساختن تجربه کاربری بهتر ایجاد شده است به این صورت است که در آن با اسکرول صفحه به وسیله موس، افکتی در صفحه و یا بر روی عناصر ایجاد می‌شود. معمولا وبسایت‌هایی که با تکنیک پارالاکس طراحی می‌شوند؛ تک صفحه هستند.

اثر پرالاکس بر دنیای وب

در ابتدای مقاله عنوان کردیم که طراحان وب روز به روز در تلاش اند تا تجربه کاربری در دنیای وب بهبود دهند و تکنیک پارالاکس نیز به دلیل داشتن تجربه کاربری خوب، از روش‌هایی است که امروزه توسط طراحان وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای پارالاکس

طراحی سایت به روش پارالاکس مزایا زیادی دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به:

  • اعتبار وبسایت شما را در بین کاربران افزایش می‌دهد
  • محصولات شما در یک سایت که با روش پارالاکس طراحی شده است؛ با پر رنگ بودن نکات مثبت معرفی می‌شود
  • هدایت کاربر به نقاط مورد نظر کاربران را آسان می‌کند. (تجربه کاربری بهتر)
  • ذهن مخاطب درگیر زیبایی سایت شما شده و مدت زمان زیادی را در سایت شما خواهد بود
  • این جذابیت بصری باعث می‌شود تا افراد تمایل بیشتری به اسکرول و مشاهده تمامی‌صفحات داشته باشند.

اشاره کرد.

تکنیک پارالاکس

معایب پارالاکس

همانطور که مزایا یک وبسایت طراحی شده به وسیله تکنیک پارالاکس را عنوان کردیم؛ بهتر است تا به معایب این نوع وبسایت نیز بپردازیم. می‌توان گفت بزرگترین ایراد سایت طراحی شده با تکنیک پارالاکس، تک صفحه ای بودن آن است. این تک صفحه ای بودن ایرادات زیادی از جمله:

  • به علت تک صفحه ای بودن، امکان تعریف عنوان title ، توضیحات description  و کلمه‌های کلیدی keywords  وجود ندارد که این موضوع سئو وبسایت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • تک صفحه ای بودن ایجاب می‌کند تا تمامی عکس‌ها و اطلاعات را در یک صفحه قرار داده و این موضوع باعث افزایش لود وبسایت شده و منجر به ترک زود هنگام سایت توسط کاربر می‌شود.
  • این نوع وبسایت واکنش گرا (Responsive) نبوده و در دیگر پلتفرم‌ها مشکل ایجاد می‌کند.
  • پیوند صفحات داخلی (Internal page linking)  در این روش وجود ندارد.

را ایجاد می‌کند.

تکنیک پارالاکس

نمونه‌هایی از پارالاکس

اکنون که با تعریف، مزایا و معایب تکنیک پارالاکس آشنا شدیم، بهتر است تا چند وبسایت که با استفاده از تکنیک پارالاکس استفاده شده اند را به هم مشاهده کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *