ثبت نقشه سایت در گوگل یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که برای بهینه سازی محتوا و بهبود سایت برداشته می‌شود. ولی آیا به درستی چیزی درباره ساختار نقشه سایت می‌دانید؟ باید گفت که موتور جستجوی گوگل با مشاهده سایت مپ، به صورت بهتری می‌تواند موضوع اصلی سایت را بفهمد. درک بهتر موضوع سایت توسط گوگل، به سئو سایت کمک بسیاری می‌کند. در این مبحث ما سعی می‌کنیم به بحث مهم ساختار نقشه سایت، انواع نقشه سایت و مزایای آن بپردازیم.

تعریف سایت مپ یا نقشه سایت

سایت مپ شکلی از سایت شماست که به جهت کمک به کاربران سایت و موتورهای جستجو تشکیل می‌شود. به عبارتی نقشه سایت لیستی از صفحات است که بر اساس نمودار سازمانی و موضوع، به صورت سلسله مراتب به یکدیگر وصل می‌شوند. در این لیست دستورالعمل‌هایی برای خزیدن موتورهای جستجو در سایت وجود دارد.

نقشه سایت یا Sitemap، نقشه راه برای سایت شماست و به گوگل امکان شناسایی صفحات مهم سایت را می‌دهد. با وجود سایت مپ حتی اگر لینک سازی داخلی سایت شما، قدرتمند نباشد باز هم گوگل صفحات مهم را شناسایی می‌کند. این کار بر روی سئو سایت اثرگذار است.

مهمترین هدف از طراحی سایت، نمایش محتواهای آن به کاربران هدف است. این مهم زمانی به واقعیت می‌پیوندد که سایت و محتواهای داخل آن برای گوگل قابل خواندن می‌باشد. یکی از وظایف گوگل، بررسی صفحات مهم سایت‌ها است. این بررسی را در اصطلاح، خزیدن می‌گویند. اگر صفحات مهم به طریقی مناسب لینک سازی داخلی نداشته باشند، سرچ آنان توسط موتورهای جستجو امری دشوار است.

به طور کلی باید گفت که با استفاده از سایت مپ، سایت شما دارای ساختار منظمی شده و این امر موجب درک بهتر سایت توسط کاربران هدف می‌شود. بعد از تعریف و شناساندن سایت مپ درباره انواع نقشه سایت در قسمت بعدی این مقاله می‌پردازیم.

نقشه سایت

انواع نقشه سایت از لحاظ ساختاری کدام است؟

سایت مپ را از نظر ساختاری به چند دسته تقسیم می‌کنند. مهمترین نقشه سایت که امروزه کاربرد بسیاری دارد، سایت مپ HTML و XML می‌باشد. در ادامه به شرح این دو نوع از Sitemap می‌پردازیم.

سایت مپ HTML چه ویژگی‌هایی دارد؟

مدل HTML از مد‌ل‌های سایت مپ که به زبان نشانه گذاری (Hyper Text Markup Language) نوشته می‌شود. برای نشان دادن ساختار وب سایت به کاربران می‌توان از این زبان استفاده کرد. این مدل از سایت مپ حاوی اطلاعاتی درباره صفحات سایت و موقعیت آنهاست. این Sitemap به صورت دیداری در دسترس مخاطبین سایت قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند به کمک نقشه سایت HTML به قسمت‌های دیگر سایت نیز دسترسی پیدا کنند.

مخاطبان به وسیله این نقشه می‌توانند به طور دقیق از مسیر و صفحات سایت آگاه شوند. برای مثال در نظر بگیرید وب سایتی که دارای چندین صفحه دسته بندی شده است و کاربر نمی‌داند که محتوای مورد نظر او در کدام بخش سایت قرار دارد. در چنین حالتی بهترین گزینه، سایت مپ مدل HTML است که در اختیار او قرار دارد. با استفاده از لینک داخلی صفحات نیز در نقشه سایت به یکدیگر مرتبط می‌شوند که این امر در رتبه سایت در کلمه کلیدی تاثیرگذار است.

ویژگی‌های نقشه سایت XML

زبان نشانه گذاری در نقشه سایت XML عبارت است از (Extensible Markup Language). این مدل نقشه صرفا برای نشان دادن محتوای سایت به خزنده‌های موتور جستجو است. این مدل نقشه را مخاطبان سایت نمی‌توانند ببینند. با ایجاد این نقشه به خزنده‌ها گفته می‌شود که وب سایت شما چند صفحه دارد. البته باید گفت که هرگونه تغییر در صفحات وب و یا هر نوع بروزرسانی در درون سایت از طریق سایت مپ به گوگل اطلاع رسانی می‌شود.

اطلاع رسانی هر تغییر یا بروزرسانی به گوگل، موجب می‌شود که گوگل به سرعت بتواند محتوای سایت را بررسی کرده و این اتفاق بر روی سایت بسیار تاثیرگذار است.

در قسمت بعدی این مطلب می‌خواهیم شما را با مزایای Sitemap آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ساخت سایت مپ چه مزایایی دارد؟

در این قسمت سعی داریم به مهمترین مزایای سایت مپ بپردازیم و بیشتر با آن‌ها آشنا شویم. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • ارسال پیغام از طریق نقشه سایت XML به گوگل که در سایت خزیده و به ایندکس کردن محتواها بپردازد.
  • سایت مپ به گوگل اطلاع می‌دهد که محتوای درون سایت شما چیست و در چه زمینه‌ای نگاشته شده است.
  • یک نقشه سایت مناسب، ضعف سایت را در لینک سازی داخلی جبران می‌کند.
  • تمامی صفحات سایت توسط سایت مپ به گوگل نشان داده می‌شود. نشان دادن صفحات وب توسط سایت مپ باعث می‌شود که گوگل در ساختار سایت پیچیده هم خزیده و محتوای آن را بررسی کند.
  • سایت مپ XML به سایت‌های بزرگ کمک می‌کند تا با دقت و سرعت ایندکس شوند.
  • به کمک نقشه سایت می‌توان میزان اهمیت محتواها را مشخص کرد.
  • اطلاع رسانی سایت مپ XML به گوگل، در زمان بروزرسانی و تغییر محتوای وب.
  • اطلاع رسانی سایت مپ به گوگل، فاصله زمانی آپدیت و میزان تکرار آن‌.

نقشه سایت

چگونگی ساختن سایت مپ

برای ساخت یک Sitemap در گوگل می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که برخی از این روش‌ها عبارتند از:

  • استفاده از ابزار سایت مپ سرچ کنسول که یکی از راه‌های ثبت نقشه سایت است.
  • به کارگیری افزونه‌های مختلف وردپرس مانند yoast و یا All in One Seo Pack

البته این دو روش صرفا روش‌های ساخت نقشه وبسایت نیستند و از روش‌های دیگری نیز می‌توان به این منظور استفاده کرد که فرصت آن در این مجال نیست. با مطالعه هر چه بیشتر درباره سایت مپ و بهبود سئو می‌توانید در گوگل سایت خود را به صفحه اول بیاورید.

سخن پایانی

در این مطلب درباره نقشه سایت و اهمیت و مزایای آن سخن گفتیم. باید بدانید با داشتن یک Sitemap مناسب می‌توانید سئو وبسایت را بهبود بخشیده و سرعت و امنیت ایندکس صفحات را افزایش دهید. به همین سبب باید بر روی ایجاد یک سایت مپ خوب دقت داشته باشید. افزونه‌های گوناگونی برای ساخت یک Sitemap طراحی شده‌اند.

در اینجا ما به دو افزونه از این افزونه‌ها اشاره کردیم. باید دقت کنید که فقط یکی از این دو افزونه را می‌توانید نصب کنید؛ زیرا در اثر نصب همزمان دو افزونه به سبب کارکرد مشابه آنان ممکن است تداخل ایجاد شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *