در قسمت اول این مقاله به صورت جزئی با مفاهیم UI و UX آشنا شدیم و با هم ۵ نکته مهم برای طراحی UI یک وبسایت را بررسی کردیم. اکنون و در قسمت دوم مقاله، دیگر نکات مهم طراحی سایت را بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم در طراحی UI وبسایت

همانطور که گفته شد، نکات مهم زیادی برای طراحی UI یک وبسایت وجود دارد که در قسمت اول این مقاله تعدادی از آن‌ها را بررسی کردیم. از دیگر نکات مهم طراحی UI یک وبسایت می‌توان به:

  • استفاده از المان‌های ساده

نماد یک UI مناسب برای وبسایت، ساده بودن آن است. البته که باید توجه داشت منظور از سادگی، ساده بودن طراحی و یا استفاده از المان‌های گرافیکی نیست بلکه به معنی این است که UI و رابط کاربری شما باید بگونه ای ساده باشد که کاربران شما دچار سردرگمی نشده و هیچ سوالی نداشته باشند.

  • چیزهای اضافه را حذف کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام ثبت نام در یک سایت با لیستی بلند بالا و پر از فیلد‌های غیر ضروری مانند تاریخ تولد، کد پستی و .. مواجه شده اید. امروزه کاربران وب فارسی علاقه ای به این لیست‌های بلند بالا ندارند و به دنبال وب سایت‌هایی هستند که در کوتاه ترین زمان، به مقصود خود برسند. از این رو بهتر است که در طراحی UI یک وبسایت، موارد اضافه حذف شود تا کار برای کاربران به راحت ترین شکل ممکن تبدیل شود.

  • استفاده از تضاد رنگ

نکته مهم بعدی در طراحی UI یک وبسایت که در این مقاله بررسی خواهیم کرد، مبحث تضاد رنگ است. معمولا هر وبسایت از یک قالب رنگ کلی استفاده می‌کند اما بهتر است که در بعضی از موارد نکات و مطالب مهم وبسایت مانند دکمه‌های CTA را به رنگی متضاد با رنگ اصلی درآورد. البته لازم به ذکر است که این رنگ متضاد حتما باید با رنگ اصلی سایت همخوانی داشته باشد تا یکپارچگی سایت حفظ شود. در این مورد مبحث روانشناسی رنگ‌ها کمک شایانی به طراح UI خواهد کرد.

  • استفاده درست از تایپوگرافی

تایپوگرافی نیز یکی از مهم ترین تکنیک‌ها در طراحی UI یک وبسایت است. استفاده از فونت‌های مناسب و تایپوگرافی خوب باعث می‌شود تا کاربران زیادی به وبسایت شما جلب شوند. تایپوگرافی مناسب، علاوه بر خواناتر کردن مطالب، زیبایی بصری وبسایت شما را نیز افزایش می‌دهد. نکات مهمی برای تایپوگرافی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انتخاب قلم مناسب، سایز قلم، برجسته کردن نکات مهم و … اشاره کرد.

  • تصاویر متنی مهم است

در خیلی از سایت‌ها که در آن مقالات با تعداد کلمات زیاد استفاده می‌شود، استفاده از تصاویر متنی و یا اینفوگرافیک‌ها امری ضروری است. نکته مهم در استفاده از تصاویر متنی این است که باید به صورت درست و به جا از آن استفاده شود. برای استفاده درست از تصاویر متنی بهتر است تا قسمتی از متن که از اهمیت بالاتری برخوردار است در قالب یک تصویر  به نمایش در بیاید. استفاده از تصاویر متنی دو مزیت بزرگ دارد. مورد اول این که نکات کلیدی بیشتر در دید مخاطب قرار می‌گیرد و مورد بعدی هم این که استفاده از تصاویر متنی باعث ایجاد جذابیت و بهبود ماندگاری کاربران می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *