Ui وبسایت

احتمالا شما هم کلمه UI / UX  را شنیده اید. این دو واژه که در حوزه طراحی سایت و برنامه نویسی زیاد به کار برده می‌شوند و از مهم ترین بخش‌های این دو حوزه به حساب می‌آیند. به UX تجربه کاربری و به UI رابط کاربری نیز گفته می‌شود. به زبان ساده تر می‌توان UX را شامل رفتار، حالت و احساسات کاربر در استفاده از یک محصول نامید و همچنین UI را هر چیزی که باعث شود از آن محصول استفاده کرد؛ تعریف کرد.  UXوUI  مفاهیم گسترده تری دارند و از مهم ترین بخش‌های طراحی یک وبسایت به شمار می‌آید. طراحی UX وبسایت  مفاهیم گسترده ای دارد که در این مقال نمی‌گنجد.  اما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا نکات مهم طراحی UI یک وبسایت را با هم بررسی کنیم.

Ui وبسایت

UI وبسایت

همانطور که گفته شده؛ دو کلمه UI و UX از دو واژه پرکاربرد صنعت طراحی سایت و برنامه نویسی به شمار می‌آیند و طراحی UI و UX وبسایت نیز از مهم ترین بخش‌های طراحی یک وبسایت اینترنتی است. اما نکات مهم زیادی در هنگام طراحی UI یک وبسایت وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد.

از مهم ترین این نکات می‌توان به:

  • کاربران خود را بشناسید

اولین نکته مهم در طراحی UI سایت، شناختن کامل کاربرانتان است. شما باید بدانید که هدف سایت شما چیست و کاربران شما چه افرادی هستند و هدف بازدیدشان از سایت شما چیست؟ به عنوان مثال اگر سایت شما یک وبسایت فروش محصولات آرایشی بهداشتی است؛ باید بدانید که بازدید کنندگان سایت شما اغلب خانم‌هایی هستند که برایز کسب اطلاعات در مورد لوازم آرایش و یا خرید وارد سایت شما می‌شوند. پس بهتر است در طراحی رابط کاربری به این نکته توجه کنید و سایت خود را متناسب با نیاز‌ها و هدف بازدید کاربران طراحی کنید.

  • عناصر مورد نیاز سایت خود را بشناسید

مورد بعدی که در طراحی UI وبسایت باید به آن توجه کنید؛ شناخت عناصر و اجزای مورد نیز سایت شماست. هر سایتی عناصر خاص خود را دارد و شما هیچگاه نخواهید دید که سایت شرکتی کاملا شبیه به یک سایت خبری باشد. از این رو شناخت هدف سایت و عناصر مورد نیاز از مهم ترین نکات طراحی UI وبسایت است.

  • ساده و سازگار

امروزه به دلیل گستردگی صفحات وب، کاربران علاقه بیشتری نسبت به صفحات ساده ولی کارآمد دارند. بسیاری از سایت‌ها هستند که چند ستونه هستند و پر از تبلیغات و رنگ‌های مختلف هستند. این گونه سایت‌ها صرف نظر از زیبایی که دارند، به دلیل تعدد المان و عناصر، تصمیم گیری را برای کاربران سخت می‌کنند. از این رو بهتر است در طراحی UI وبسایت خود به این موضوع توجه کنید و سعی کنید سایتی ساده ولی کارآمد را طراحی کنید

Ui وبسایت

  • ارتباط بین UI و UX را فراموش نکنید

علاوه بر طراحی رابط کاربری، توجه به تجربه کاربری نیز نکته مهمی است. یک طراح رابط کاربری می‌بایست قبل از طراحی اطلاعاتی را از طراح تجربه کاربری دریافت کند. به طور کلی باید توجه داشت که یک رابط کاربری مناسب می‌توان تجربه کاربری را افزابش دهد و به نوعی این دو مسئله با یکدیگر مکمل هستند و با هم ارتباط دارند.

  • اهمیت فضای سفید

همانطور که گفته شد، امروزه طراحی UI وبسایت‌ها به سمت ساده تر شدن رفته است و کمتر سایتی پیدا می‌شود که از طراحی‌های زیاد و عناصر زیاد استفاده کرده باشد. از این رو لازم است که در طراحی رابط کاربری و UI از اهمیت فضای سفید غافل نشویم. فضای سفید باعث اافزایش تاثیر بخشی وبسایت شما شده و آن نما بیشتر به چشم مخاطب دیده می‌وشد و سبب افزایش نرخ کلیک می‌شود.

اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *