عادت برنامه نویسی

برنامه نویسی در چند سال گذشته به یکی از پرطرفدارترین مشاغل تبدیل شده و افراد زیادی در این رشته مشغول به کار هستند اما مانند مشاغل دیگر، در این حوزه هم افراد حرفه‌ای که به صورت اصولی کار انجام می‌دهند وجود دارند؛ و هم افراد مبتدی. متأسفانه خیلی از منابع دانشگاهی و اینترنتی که در حوزه‌ی برنامه نویسی وجود دارند؛ فقط به مسائل فنی این رشته می‌پردازند و روش‌های فعالیت حرفه‌ای را آموزش نمی‌دهند. از این رو برنامه نویسان زیادی هستند که از همان ابتدا و در زمان یادگیری مسائل را بعضاً به روش‌های اشتباه و یا نامناسب فرا می‌گیرند و این مسائل به‌مرور زمان برای آن‌ها تبدیل به عادت خواهد شد. عادت بدی که اگر جلوی آن گرفته نشود، در ادامه‌ی راه برنامه نویسی برای آن‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد. در این مقاله ما تلاش کردیم به تعدادی از این عادت‌های بد برنامه نویسی که متأسفانه در بین برنامه نویس‌ها رایج است؛ بپردازیم. پس اگر در ابتدای مسیر برنامه نویس شدن هستید و یا چندین سال است که با عادت‌های غلط، کد زنی می‌کنید؛ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

عادت‌های برنامه نویسی

  • برنامه نویس بد کد را بدون اینکه درک کند، استفاده می‌کند

در خیلی از انجمن‌های برنامه نویسان، کدهای زیادی وجود دارند که بسیاری از برنامه‌نویس‌ها برای صرفه‌جویی در زمان خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته این کار هیچ ایرادی ندارد و مشکل اصلی زمانی است که این کد را بدون درک کردن آن استفاده کنیم. این عادت بد، اشتباهات زیادی را برای شما به وجود می‌آورد.

  • نام‌گذاری نادرست متغیر و توابع

این عادت بد را طیف عظیمی از برنامه نویسان دارند. شما به عنوان برنامه نویس مختارید تا به هر شکلی که دوست دارید، متغیرها و توابعی که مشغول نوشتن آن‌ها هستید را نام‌گذاری کنید اما باید توجه داشته باشید که اگر اصولی این کار را انجام ندهید، نه تنها شخص دیگری قادر به درک کدها شما نخواهد بود، بلکه اگر برنامه‌ای که می‌نویسید بزرگ باشد، بعد از یک ماه که به توابع و متغیرهای اولیه خود برگردید، شما نیز در درک آن‌ها به مشکل خواهید خورد.

عادت‌های برنامه نویسی

  • استفاده از کدهای تکراری

یکی از مهم‌ترین اصول برنامه نویسی، قانون   Don’t Repeat Yourself یا “دوباره کاری نکن” است. یک برنامه نویس حرفه‌ای همیشه در تلاش است تا متوجه شود کدام قسمت‌های کدش مشابه هستند. برنامه نویس حرفه‌ای کلاس‌ها و توابع خود را جوری می‌نویسد که میزان کدهای تکراری به حداقل برسد. این کار علاوه بر تمیز شدن کد، وجود باگ در آینده را نیز کمتر خواهد کرد.

  • کد نویسی بدون ساختار

رعایت اصول و قواعد برنامه نویسی کار سختی است. اما هیچ کاری بدون سختی به سرانجام نخواهد رسید. فرق بین برنامه نویس حرفه‌ای و یک برنامه نویس ساده در همین مسائل است. هستند برنامه نویسانی که قبل از شروع یک پروژه ساختاری برای کد زنی مشخص نمی‌کنند که همین موضوع باعث می‌شود که هنگام کار تیمی اغلب به مشکل بخورند و نتوانند کنترل خوبی بر روی کدهای خود داشته باشند. پس اگر شما می‌خواهید به برنامه نویسی حرفه‌ای تبدیل شوید؛ حتماً قبل از شروع کد زنی، ساختاری را برای آن انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بزرگ‌ترین مشکلات و عادت‌های بد و فنی برنامه نویسان را به شما نشان دهیم. برنامه نویس شدن کار سختی است و برای رسیدن به بالاترین درجات در این حوزه، مسیر دشواری را باید طی کرد. مسیری که نیاز به صبر و تلاش مستمر دارد. پس اگر تاکنون مطالعه‌ی برنامه نویسی را شروع نکرده‌اید، همین حالا عزم خود را جزم کنید و کد زنی را شروع کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *