فریمورک

اگر شما هم علاقمند به حوزه برنامه نویسی و نرم افزار باشید، احتمالا کلمه فریمورک به گوشتان خورده است. فریمورک‌های برنامه نویسی مجموعه ای از کدها هستند که برنامه نویسی را به کاری جذاب و لذت بخش تبدیل می‌کنند. اگر شما نیز به بحث برنامه نویسی علاقمند هستید و قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد فریمورک را دارید؛ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فریمورک

یک اسکلت بندی ساختمان را در نظر بگیرید. وظیفه و کاری که این اسکلت بندی انجام می‌دهد چیست؟ اسکلت بندی ساختمان باعث می‌شود تا محتوای درون آن (دیوار‌ها و … ) سختار منظم تر و بهتری داشته باشند. به عنوان مثال می‌توان گفت اسکلت بندی ساختمان به عنوان یک قالب (Frame) به ما کمک می‌کند تا ساختمان را با نظم بهتر و اصولی بسازیم. فریمورک‌ها نیز در برنامه نویسی همین وظیفه را دارند. به صورت دقیق تر می‌توان گفت فریمورک‌ها به برنامه نویس‌ها کمک می‌کنند تا عملیات کد نویسی را سریع تر، بهتر، دقیق تر و منظم تر انجام دهند. اکنون که با مفهوم فریمورک و روش کار آن آشنا شدیم، وقت آن رسیده است تا با تعریف کلی آن‌ها آشنا شویم:

فریمورک

فریمورک‌ها چهارچوب و ساختارهای کد نویسی هستند که توسط بهترین برنامه نویسان جهان به صورت مجموعه کدها و ابزارها و قوانین ارائه شده اند که تنها یک هدف دارند و آن نیز راحت تر کردن برنامه نویسی برای علاقمندان به این حوزه است.

چرا باید از فریمورک استفاده کنیم؟

حال ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا باید از فریمورک‌ها استفاده کنیم و یا استفاده از فریمورک‌ها واجب و ضروری است یا خیر؟ در ادامه نکاتی را مطرح خواهیم کرد که تا حدی پاسخگوی سوالات شما است.

هیچگاه دوباره چرخ را اختراع نمی‌کنید

استفاده از فریمورک‌های برنامه نویسی به شما کمک می‌کند که چرخ را از ابتدا اختراع نکنید. به عنوان برای نوشتن یک برنامه با زبان PHP و با استفاده از فریمورک‌ها می‌توانید خیلی راحت از ابتدایی ترین قسمت‌های کد نویسی گذر کرده و به سراغ بخش اصلی برنامه خود بروید.

سرعت کد نویسی را افزایش می‌دهد

از دیگر مزایای استفاده از فریمورک‌ها این است که باعث افزایش کد نویسی شما می‌شود. دلیل این اتفاق این است که استفاده از فریمورک‌ها باعث می‌شود خیلی از کارها از قبل تعبیه شده باشد و به شما این امکان را می‌دهد تا تمام تمرکز خود را بر روی بخش منطقی برنامه بگذارید.

فریمورک

کدهای منظم تری خواهید داشت

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد؛ نحوه کار فریمورک‌ها به این صورت است که با ایجاد ساختار و قالبی از پیش تعیین شده، این امکان را می‌دهند تا عملیات کد نویسی با نظم بیشتری انجام شود و کدها ساختاری منظم داشته باشند.

تمرکز بر بخش اصلی پروژه

تمامی‌ ‌مزایایی که در بالاترعنوان شد نهایت به این موضوع ختم می‌شود که تمرکز شما بر روی بخش اصلی پروژه باشد و دیگر بخش‌های کدنویسی را با کمک فریمورک انجام دهید.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، فریمورک‌ها یکی از مهم ترین و موثر ترین ابزارهای کمکی برنامه نویسی هستند که به توسعه دهندگان کمک می‌کنند تا برنامه ای تمیز و با ساختاری منظم بنویسند. اما نکته ای که قبل از استفاده از فریمورک‌ها وجود دارد؛ انتخاب مناسب ترین فریمورک برای شما است. فریمورک‌های زیادی برای هر زبان برنامه نویسی وجود دارد که ما در مقالات دیگر وبسایت‌ هاتف تعدادی از آن‌ها از جمله فریمورک‌های مطرح جاوا اسکریپت، فریمورک لاراول و دیگر فریمورک‌ها را بررسی کردیم. شما نیز قبل از کار با فریمورک‌ها، لازم است تا انواع مختلف آن را بررسی کرده و مناسب ترین و کارآمد ترین آن‌ها را انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *